Uticaj društvenih medija na tvoje zdravlje
Naši pametni telefoni postali su nezamenljiva stvar u svakodnevnom životu. Kako broj mobilnih uređaja raste sa obe strane - na radnom mestu i u privatnom životu, oni povećavaju našu fleksibilnost i okretnost. Takođe su zabavni, posebno kada je u pitanju upotreba društvenih medija: možemo ostati u kontaktu sa prijateljima i porodicom tako što odmah delimo zapanjujuće slike sa odmora, putem profesionalnih mreža dobijamo najnovije poslovne vesti i ne propuštamo događaje poput koncerata ili konferencija. Korisnici interneta širom sveta provode sve više vremena na društvenim mrežama. Ova opsežna ili ponekad čak i zavisna upotreba pametnih telefona implicira određene zdravstvene rizike kojih moramo biti svesni i koji mogu uključivati kako fizičke tako i kognitivne aspekte.
Objavljivanje u ispravnom položaju
Fizičke tegobe, kao što je oštećenje oka uzrokovano osetljivošću na svetlinu ekrana i bolovima u vratu usled lošeg položaja tokom upotrebe pametnog telefona, prilično su štetne po zdravlje. Na primer, glava odrasle osobe teži oko šest kilograma, ako stojimo uspravno, upravo ta težina spušta našu kičmu. Međutim, čak i pod nagnutim uglom od 15 stepeni, sila na kičmi se udvostručuje. Ako sagnemo glavu napred za 60 stepeni, ona se čak povećava na 27 kilograma - 4,5 puta više od stvarne težine glave. Što dublje glava tone napred, to je veće opterećenje na nju. Shodno tome, preporučuje se što je moguće manji stepen difrakcije glave.
Definisanje zdrave količine vremena provedene na društvenim medijima
Imanje telefona pri ruci pretvorilo se u previše važnu naviku. Ponekad čak i ne razmišljamo o svom mobilnom telefonu, ali nas zbog dolaznih poruka i pratećih zvukova notifikacija on mami i odvraća od onoga što radimo u tom trenutku.
To dovodi do gubitka koncentracije, a time i do neefikasnosti i frustracije. Ali strah od propuštanja najnovijih vesti takođe stvara veliki pritisak na nas i nekako nas tera da proverimo šta nam stiže. Gubitak kontrole nad ova dva aspekta može povećati rizik od mentalnih bolesti poput depresije.
Dakle, ključ je da pokušate da kontrolišete ove mehanizme i da ih konzumirate svesnije. Jedan od načina može biti jednostavno isključivanje zvuka telefona. Ili skrivate dolazne poruke prilagođavanjem postavki mobilnog telefona i isključivanjem notifikacija sve dok svesno ne odlučite da ih pročitate:
- Otvorite aplikaciju Podešavanja.
- Odaberite karticu „Notifikacije“.
- Odlučite pod „Prikaži preglede“ da li želite da vidite notifikaciju i na zaključanom ekranu.
- Odlučite po aplikaciji da aktivirate ili deaktivirate opciju „Dozvoli notifikacije“.
- Otvorite meni Podešavanja.
- Odatle odaberite postavku „Aplikacije i notifikacije“.
- Izaberite opciju „Notifikacije“.
- Gornji unos ovde verovatno pokazuje da su notifikacije „Uključene za sve aplikacije“ - to je podrazumevano. Dodirnite ovo da biste pristupili listi svih aplikacija instaliranih na telefonu, zajedno sa postavkama notifikacije svake aplikacije.
- Svaka aplikacija ima svoje pojedinačne opcije notifikacije, pa dodirnite aplikaciju koju želite da kontrolišete, a zatim prebacite klizač „Uključeno“ u položaj isključeno. To potpuno onemogućava sve notifikacije za ovu aplikaciju.
Odvojite vreme za opuštanje
Dolazimo u iskušenje da besmisleno i iznad svega nesvesno listamo različite aplikacije na mobilnim telefonima, proveravamo kanale društvenih medija ili čak samo vremenske prilike. Zbog toga bismo trebali svesno sebi dozvoliti neke pauze.
U tu svrhu, dobra je ideja da mobilni telefon redovno prebacujete u režim leta kako ne biste dolazili u iskušenje da sve vreme proveravate dolazne poruke. Posebno noću, izuzetno je važno biti neometan za dobar san. Zato svakoga dana odredite sebi redovno slobodno vreme.
Pored toga, trebalo bi da pokušamo da sortiramo aplikacije i ograničimo se na one kanale u kojima zaista uživamo i želimo da ih redovno koristimo.
Pokušajte da ostanete fokusirani
Drugi fenomen je da ne možemo zanemariti crveni broj u aplikaciji. Zbog znatiželje, ljudi osećaju potrebu da provere šta stoji iza ovoga.
Ali evo jednostavnog načina da sakrijete ove brojeve:
- Otvorite aplikaciju Podešavanja.
- Odaberite odeljak „Poruke“, možete ga prepoznati po crvenoj ikoni sa belom tačkom u gornjem desnom uglu.
- Pomerite se nadole i izaberite aplikaciju za koju želite da onemogućite notifikacije o značkama.
- Prevucite „Ikona aplikacije“ na isključeno.
- Ponovite da biste onemogućili za druge aplikacije.
- Kliknite na aplikaciju opšte postavke na Android pametnom telefonu.
- Otvorite odeljak „Notifikacije“.
- Pri vrhu postavite indikator ikone aplikacije na isključeno.
- Ako pritisnete unos „Indikator simbola aplikacije“, takođe možete izabrati crveni simbol koji će se pojaviti iznad ikone aplikacije, ali ne i broj.
Reflektujte svoje vreme provedeno na društvenim medijima
Naš tim za korporativno zdravlje preporučuje održavanje ravnoteže između vremena korišćenja interneta i vremena za druge aktivnosti u slobodno vreme.
Zdrav balans znači da je vreme koje provodite aktivno van mreže barem ekvivalentno vremenu koje provodite na mreži. Ali obično nismo svesni koliko često i koliko dugo provodimo vreme na društvenim medijima.
Ali ovo možete lako proveriti na svom pametnom telefonu:
- Otvorite aplikacije Postavke ili prevucite prstom nalevo sa Početnog ekrana.
- Otvorite odeljak Vreme upotrebe ekrana.
- Pročitajte informacije u odeljku Vreme upotrebe ekrana i dodirnite nastavi.
- U sledećem odeljku koji pita da li je ovaj iPhone ili iPad za vas ili vaše dete, dodirnite opciju za Ovo je moj iPhone.
- Vreme upotrebe ekrana će sada pratiti koliko vremena provodite sa pojedinim aplikacijama, funkcijama i postavkama na telefonu, počevši od aplikacije Postavke.
- Prevucite prstom nadole po ekranu. Dodirnite link do Korišćenje lozinke za vreme upotrebe ekrana ako želite da zaštitite postavke Vremena upotrebe ekrana i izdejstvujte više vremena pomoću aplikacije ako istekne podešeno vreme. Ukucajte i ponovo ukucajte lozinku.
- Sada imate priliku da uključite neka podešavanja poput „Postavi vreme zastoja“, „Dozvoli određene aplikacije".
- Od sada uvek možete da proverite vreme upotrebe ekrana pomoću aplikacija u ovom odeljku.
- Otvorite aplikaciju Podešavanja.
- Otvorite odeljak Digitalna dobrobit.
- Sada možete videti koliko vremena trošite na svaku aplikaciju.
- U ovom odeljku takođe možete kontrolisati korisni vek svake aplikacije.
- Dugme „Ne uznemiravaj“ može se koristiti za isključivanje svih notifikacija.